Deze documentaire, Mama’ku: van Jakarta tot de Molukken, bestaat uit twee delen. De hoofdfilm, Mama’ku, is de nieuwe docu van Sven Peetoom (Tussen Wal en Schip – Geruisloos Indisch), over danseres Cheroney Pelupessy die met haar zwijgzame moeder naar Indonesië gaat.
Voorafgaand daaraan zie je voorfilm Sudah, van filmmaker Aldo Agaatsz, over Senna die op zoek gaat naar haar roots in Indonesië.
Mama’ku: tijdens hun reis naar Indonesië vinden danseres Cheroney Pelupessy en haar zwijgzame moeder samen een manier om zich te verhouden tot het onderdrukte verleden van de moeder, getekend door migratie, huiselijk geweld en intergenerationeel trauma.
Cheroney probeert via beweging, herinnering en gesprek contact te maken met een vrouw die heeft geleerd zichzelf te beschermen door terughoudendheid. Eenmaal in Indonesië ontstaat langzaam een taal voorbij woorden, met ruimte voor verdriet, veerkracht en tederheid. Mama’ku is een meditatieve verkenning van wat het betekent om terug te keren. Niet alleen naar een plek, maar ook naar een verhaal dat ooit werd begraven. Door observerende beelden te verweven met het ritme van dans, volgt de film de poging van een dochter om haar moeder te begrijpen en de aarzelende stappen van een moeder richting het herinneren van wie zij ooit was.
Sudah: de Manadonese Senna gaat voor het eerst een reis maken naar Indonesië. Tijdens een afscheidsdinertje voor haar vertrek probeert ze van haar moeder Annie en andere familieleden meer te weten te komen over haar familiegeschiedenis. Ze hoopt haar moeder over te halen om mee te gaan op haar zoektocht naar hun verleden, maar zij ziet dat niet zitten. Wanneer Senna oom Hein foto’s van vroeger in Indonesië laat zien, eet hij onverstoorbaar verder. Het is duidelijk een gevoelig onderwerp. Door een geheim te onthullen hoopt Senna een doorbraak te forceren bij haar familie.